Kako ukrepati pred ob in po nesreči

PRIPRAVITE SE NA NESREČE

dostopno PREK: http://www.sos112.si/slo/page.php?src=np11.htm

Ob nesrečah je lahko poškodovana gospodarska javna infrastruktura in zaradi tega prekinjena ali motena oskrba z elektriko, zemeljskim plinom in vodo. Poškodovani so lahko kanalizacijski sistemi in sistemi ogrevanja. Prav tako so lahko poškodovane in neprevozne ceste ter prekinjene železniške povezave. Pride lahko tudi do motenj v komunikacijskih sistemih. Trgovine, bencinski servisi, šole in druge ustanove so lahko zaprte, plačilo s plačilnimi karticami ni mogoče, bankomati pa ne delujejo.

V nadaljevanju so našteti prehrambni in drugi izdelki, ki jih je priporočljivo pripraviti za primer naravne ali druge nesreče. Pripravite jih glede na potrebe družinskih članov in prostorske ter finančne zmožnosti. Izdelke v zalogi je treba redno pregledovati in obnavljati (pregled opravite dvakrat na leto, npr. ob prehodu z zimskega na poletni čas in s poletnega na zimski).

Postopki evakuacije

Nujna zaloga hrane

Hrana je nujna za preživetje. S pravilno prehrano se telo obnavlja, ohranja svojo delovno sposobnost in kljubuje številnim boleznim in naporom.

Ob nesrečah in daljšem izpadu električne energije so lahko moteni ali celo onemogočeni toplotna obdelava hrane, oskrba z vodo, priprava tople vode, hlajenje in drugo, pri katerih je za delovanje nujna električna energija. Več: Izpad električne energije.

Primanjkuje lahko živil, redna oskrba z njimi je ovirana, poslabšajo se razmere, v katerih se živila pripravljajo. Več: Kako zagotoviti varno hrano.

Priporočljivo je, da pripravite nujno zalogo hrane.

Pri izbiri živil upoštevajte prehranske potrebe družinskih članov, npr. dojenčkov, otrok, starejših, bolnikov, nosečnic, doječih mater, oseb, ki imajo predpisano dieto, ter oseb s prehranskimi omejitvami in alergijami na hrano.

Poskrbite tudi za zalogo hrane za domače živali.

Živila shranite v suhih, hladnih in temnejših prostorih. Shranjena naj bodo v vodotesni embalaži oziroma v embalaži, v kateri je vsebina varna pred glodavci, insekti in drugimi škodljivci. Živil ne shranjujte skupaj z nevarnimi snovmi.

Živila v zalogi je treba pregledovati in obnavljati. Ob pregledu zavrzite živila, ki jim je rok trajanja potek ali so videti neprimerna za uživanje. Upoštevajte rok trajanja, ki ga je določil proizvajalec. Če je rok trajanja označen kot "uporabno najmanj do" in je že potekel, so živila lahko še vedno primerna, če:

  • embalaža ni poškodovana ali drugače spremenjena,
  • površina živila ni poškodovana, nagnita ali sluzasta,
  • so videz, vonj in okus tipični za to vrsto živila,
  • so brez neprijetnih priokusov ali vonja,
  • živilo ne vsebuje ostankov mrčesa ali glodavcev,
  • je struktura živila nespremenjena, niso izločene posamezne sestavine in ni sledi bakterijskega vrenja.

Za pripravo hrane pripravite plinski kuhalnik, odpirač za pločevinke, nekaj posode, jedilni pribor za enkratno uporabo in drugo. Upoštevajte priporočila za pripravo varne hrane. Več: Kako zagotoviti varno hrano.

V preglednici so našteta živila in pijače, ki jih odrasel človek potrebuje za optimalno prehranjevanje za dva tedna, z racioniranjem prehrane pa zadoščajo za preživetje za 30 dni:

 

Živilo, jed

Količine na osebo

prepečenec (trdi keksi, suhi kruhki)

1000 g

testenine

1000 g

riž (ješprenj, druge kaše)

250 g

moka (zdrob, kosmiči)

1000 g

instant krompirjevi izdelki

2 zavitka

suh fižol (leča, soja)

500 g

instant juhe

5 vrečk

sladkor

500 g

pločevinke z mesom (šunka, paštete, hrenovke)

1000 g

pločevinke z ribami

250 g

pripravljene jedi

1000 g

konzervirana zelenjava, npr. kisana zelenjava, zelenjava v slanici, kisu, olju

1000 g

konzervirano sadje, npr. sadni kompoti, suho sadje, pasterizirani sadni pripravki

1000 g

marmelada (med)

500 g

sadni sok

1 l

evaporirano mleko (kondenzirano mleko)

400 g

mleko v prahu

250 g

sterilizirano mleko

1 l

topljeni sir (trdi sir)

500 g

jedilno olje

1/4 l

mast, zaseka

250 g

margarina

250 g

namizna voda (mineralna voda)

10 l

instant vitaminski napitki

200 g

čokolada (kakav)

po želji

orehi (mandlji)

100 g

rozine (suhe slive)

250 g

čaj

po želji

kava

po želji

sol

250 g

suh kvas

1 zavitek

Zaloga vode

Ob naravnih nesrečah je lahko poškodovano vodovodno omrežje. Če uporaba pitne vode pomeni nevarnost za zdravje, jo upravljavec neha dobavljati ali omeji njeno uporabo, odredi prekuhavanje ali zagotovi nadomestno oskrbo s pitno vodo (npr. ustekleničena voda, voda iz cistern, lokalna priprava in drugo). Več: Kako zagotoviti varno pitno vodo.

Doma lahko pripravite stalno zalogo pitne vode vsaj za tri dni (npr. ustekleničeno vodo), pripravite pa lahko tudi sredstva za razkuževanje vode.

Ob naravnih in drugih nesrečah je treba zagotoviti minimalno količino 7,5 litra pitne vode na osebo na dan. Ta količina je namenjena pitju, pripravi hrane in osnovni osebni higieni. Takšna preskrba lahko traja največ dva do tri dni. Količina se mora nato povečati na najmanj 20 litrov na osebo na dan, izjemoma na 15 litrov.

Priporočamo, da pripravite zalogo pitne vode vsaj za tri dni.

Pri zagotavljanju minimalne količine pitne vode je treba upoštevati predvsem klimatske razmere, fizično aktivnost, spol, starost, nekatera fiziološka stanja (nosečnost, dojenje), tip prehrane in zdravstveno stanje osebe.

Poskrbite tudi za zalogo vode za domače živali.

Vodo shranite v hladnem prostoru, zaščiteno pred soncem in drugimi viri toplote. Pred uporabo se prepričajte, da embalaža ni poškodovana.

Zalogo vode je treba pregledovati in obnavljati. Upoštevajte rok trajanja, ki ga je določil proizvajalec

Domača lekarna

Pripravite najnujnejša zdravila in opremo za prvo pomoč:

  • zdravila, ki jih morate redno jemati,
  • zdravila za zniževanje telesne temperature,
  • zdravila proti bolečinam,
  • zdravila za prebavne motnje,
  • obveze, obliže, gaze,
  • termometer, škarje, pinceto,
  • sredstva za dezinfekcijo rok,
  • drugo, kar menite do boste potrebovali.

Pripravite tudi rezervne baterije za medicinske pripomočke (npr. slušne aparate).

Zdravila in opremo za prvo pomoč hranite v suhem in temnem prostoru.

Zalogo zdravil in opremo za prvo pomoč je treba pregledovati in obnavljati. Upoštevajte rok trajanja, ki ga je določil proizvajalec.

Higiena

Ob nesrečah se lahko higienske razmere zaradi pomanjkanje vode, poškodovanega kanalizacijskega sistema ali neustreznih prostorov poslabšajo in so lahko vzrok za bolezni in okužbe. Pomembno je, da poskrbite za osebno in splošno higieno.

Pripravite:

  • milo in šampon,
  • zobno pasto in ščetke,
  • toaletni papir, toaletne brisače, higienske vložke,
  • plenice,
  • pralni prašek,
  • razkužila, čistila in sredstva za dezinfekcijo,
  • sredstva proti mrčesu,
  • vrečke za odpadke,
  • drugo, kar menite, da boste potrebovali.

Drugo

Pripravite oblačila in obutev: trpežne pohodne čevlje, gumijaste škornje, topla oblačila, vodoodporna oblačila, rokavice, odeje in podobno.

Za razsvetljavo pripravite baterijsko svetilko (ročno in naglavno) ali svetilne palice. Lahko pripravite tudi sveče in vžigalice, vendar jih ne prižigajte, če obstaja nevarnost eksplozije. Zagotovite požarno varnost. Več: Varna uporaba sveč, Po potresu lahko tudi zagori.

Za spremljanje informacij pripravite baterijski radijski sprejemnik. Na zalogi imejte tudi ustrezne rezervne baterijske vložke.

Dokumente in dragocenosti shranite v škatlah oziroma kasetah iz vodotesne in negorljive snovi.

Glede na predvideno oziroma pričakovano nesrečo lahko pripravite tudi orodje za odstranjevanje posledic naravnih nesreč, potopno črpalko za umazano vodo, zaščitno folijo, protipoplavne elemente in vreče ter drugo.

Razmislite tudi o drugih ukrepih, s katerimi lahko zmanjšate poškodbe in škodo (razporeditev in pritrditev pohištva in aparatov, hramba izdelkov, ki vsebujejo nevarne snovi, vzdrževanje stavbe in okolice ter drugo).

Družinske člane seznanite z napotki, kako ravnati ob nesrečah.



RK Slovenije - Aktualno

Petek, 29. marec 2024

Skupščina RKS-OZLJ, 28. 3. 2024

Pomagam prvi Pomagajmo ljudem našega mesta Sreča v nesreči Club 25 100 kapljic Izmenjevalnica Srečevalnica Dan s prostovoljci logotip-MakFest Debeli Rtič