Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Ljubljana

Tržaška cesta 132
SI-1000 Ljubljana

Splošna vprašanja:
01 425 34 19
040 871 589

info@rdecikrizljubljana.si

Info za pomoč v stiski:
040 788 698

DŠ: SI83784691
TRR: 0201-0001-0814-496


Upravljanje piškotkov

Prijave na tečaje in izpite iz prve pomoči: www.prva-pomoc.si.
 

    

E-novosti

Želite sprejemati naše e-novosti?


PRIPRAVLJENOST IN ODZIVANJE NA NESREČE

RKS-OZ Ljubljana na področju zaščite in reševanja organizira, usposablja in koordinira odziv Nastanitvene enote, Ekipe prve pomoči in Skupine za nudenje psihosocialne pomoči. Prostovoljci_ke so del sil za zaščito, reševanje in pomoč Republike Slovenije, ki delujejo na v sklopu območnega združenja in Rdečega križa Slovenije.

Normativna podlaga za delovanje:

Uredba o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč (Uradni list RS, št. 92/07, 54/09, 23/11 in 27/16)

Pravilnik o kadrovskih in materialnih formacijah enot, služb in organov Civilne zaščite (Ur. l. RS, št. 104/2008)

Zakon o Rdečem križu Slovenije (Uradni list RS, št. 7/93 in 79/10)

Sporazum med DARS-om in URSZR (2010)

Sile za zaščito, reševanje in pomoč RKS-OZLJ so prostovoljke in prostovoljci, ki  v času brez nesreč opravljajo prostovoljstvo na RKS-OZLJ, v primeru večjih nesreč in ob izrednih razmerah, pa so aktivirani_e kadar reden sistem zagotavljanja pomoči brez dodatnih sil ne more več delovati.
Izjema pri tem je Skupina za nudenje psihosocialne pomoči RKS-OZLJ, ki jo preko dežurnega telefona RKS-OZLJ aktivira Oddelek za zaščito, reševanje in pomoč Mestne občine Ljubljane kadar je ob in po nesreči potrebna prva psihološka pomoč in zagotavljanje osnovnih življenjskih pogojev.

Na področju preventinih dejavnosti izvajamo program Sem sreča v nesreči, preventivne delavnice kako ukrepati pred, ob in po nesreči.

PREVENTIVNE DELAVNICE UKREPANJA PRED, OB IN PO NESREČI

Delavnice izvajajo prostovoljci_ke Inštruktorji_ice. Za izvajanje se usposabite na RKS-OZLJ.

Program brezplačne delavnice Sem sreča v nesreči izvajamo v osnovnih šolah, srednjih šolah in za odraslo populacijo. Na delavnicah udeležence_ke seznanimo s postopki, kako ukrepati pred, ob in po nesreči.

Vsebina delavnice:

  • ozaveščanje o nesrečah in splošne napotke v primeru nesreč,
  • zaščito pred požarom in ukrepanje ob ter po požaru,
  • preventivno vedenje pred potresom in vedenje pred ter po potresu.
  • postopke priprave in ukrepanje pred, ob ter po poplavi.

Kontakt: ukrepanje@rdecikrizljubljana.si

SKUPINA ZA NUDENJE PSIHOSOCILNE POMOČI

Skupina za nudenje psihosocialne pomoči prebivalcem ob nesrečah izhaja iz interdisciplinarnega programa Skupina za nudenje psihosocialne pomoči in deluje na področju ukrepanja ob nesrečah ter socialne dejavnosti. Prostovoljci_ke v programu, poleg nudenja psihosocialne pomoči prebivalcem ob nesrečah, izvajajo osebno spremljanje z namenom krepitve moči posameznikov in družin s številnimi izzivi, ki zaradi trenutne življenjske situacije potrebujejo dodatno pomoč in podporo. Ob večjih terenskih nesrečah delujejo prostovoljci_ke programa tudi kot podpora Službi za iskanje pogrešanih.

Članice in člani PSP Skupine so na seznamu dežurne službe Mestne občine Ljubljana, Oddelka za zaščito, reševanja in pomoč za akitvacijo, ko se ob nesreči prepozna potrebo po nudenju psihosocialne pomoči. Dežurni_a MOL neposredno z SMS-sporočilom aktivira člane_ice PSP, ki se odzovejo po svojih zmožnostih glede na akutno situacijo.

Skupina za nudenje psihosocialne pomoči ob nesrečah se redno srečuje na mesečnih srečanjih, ki so del programa osebnega spremljanja. Hkrati na srečanjih obravnavajo tudi odzive na nesreče. Prostovoljke in prostovoljci se vsaj dvakrat letno udeležijo praktičnih vaj.

V skupini delujejo prostovoljke in prostovoljci, ki  so opravili Temeljeno usposabljanje za prostovoljsko delo na terenu RKS-OZLJ in osnovno usposabljanje za prostovoljce RKS-OZLJ ter so stari najmanj 24 let.

NASTANITVENA ENOTA

Članice in člani Nastanitvene enote so prostovoljke, porstovoljci RKS-OZLJ, ki v primeru nesreč
organizirajo in zagotavljajo delovanje varnega zasilnega množičnega zatočišča v objektu. Na terenu naredi oceno potreb in izvaja delitev humanitarne pomoči.
Primer zasilne množične nastanitve so šotorišča ali večji prostori, kot so telovadnica, večja dvorana ali hala, šola, katerih namembnost pa ni primarno namenjena nastanitvi.
Zasilna množična namestitev traja, dokler neposredna nevarnost ne mine oziroma se ne vzpostavijo druge kapacitete za nastanitev prebivalstva.

Nastanitvena enota RKS-OZ Ljubljana je del sistema za Zaščito in reševanje Republike Slovenije. Aktivirana je v primeru nesreč ob evakuacijah kadar je potrebna varna namestitev prizadetih.  Enota zagotavlja nemoteno delovanje namestitvenega centra in skrbi za dobrobit uporabnikov centra. Sestavlja jo 25 članov.

Za vključitev v Nastanitveno enoto je potrebno opraviti Temeljno usposabljanje za prostovoljsko delo na terenu RKS-OZLJ, Usposabljanje za članstvo v Nastanitveni enoti RKS in Osnovno usposabljanje za prostovoljce RKS-OZLJ. Redno se je potrebno udeleževati dopolnilnih usposabljanj, sestankov in vaj.

Ko nastanitvena enota ni v odzivu na nesreče s člani_ce vključujejo v druga prostovoljska dela RKS-OZLJ, še posebej na področju pomoči ljudem v stiski.

Delovanje v nastanitveni enoti je prostovoljsko.

Potrebna predznanja: predznanja niso nujno potrebna, v kadrovski sestavi pa so posebej dobrodošli kandidati in kandidatke z izobrazbo ali izkušnjami na enem od področji:

  • higiena in sanitarno inženirstvo,
  • organizacijsko vodenje,
  • delo s prostovoljci,
  • logistika, prevozništvo,
  • administracija,
  • kuharstvo,
  • informatika,
  • hotelirstvo,
  • vzdrževanje prostora,
  • voznik/ca kamiona, viličarja,
  • tehnična znanja (elektroinštalacije, vodovodne inštsalacije, strojništvo, ipd.)
  • zdravstva: kandidate z znanji iz zdravstva posebej rekrutiramo za potrebe zagotavljanja zdravstvene oskrbe  v nastanitvenem centru Logatec.

EKIPE PRVE POMOČI

Ekipe prve pomoči na RKS-OZLJ so skupine prostovoljcev s podrobnim znanjem prve pomoči, ki so pripravljeni na ukrepanje ob nesrečah, kadar redni sistem nujne medicinske pomoči ne zadostuje potrebam.

Člani_ice ekip prve pomoči sodelujejo pri številnih promocijskih dogodkih prve pomoči, udeležujejo se preverjanj ekip prve pomoči (regijsko, državno in Mestna vaja), se vključujejo kot podpora Nastanitveni enoti in skupini za nudenje psihosocialne pomoči prebivalcem ob nesrečah  ter na dogodkih zagotavljajo zdravstveno varstvo.

Ekipe tenirajo enkrat tedensko v času od januarja do junija in enkrat na 14 dni od oktobra do januarja. Enkrat mesečno je za trening rezervirana tudi sobota dopoldne ali pa vikend trening. Ko član/ica prvo pomoč obvlada se lahko priključi vodjem brezplačnih delavnic prve pomoči, ki so namenje širši javnosti in postane trener osnovnošolskih ekip, srednješolskih ekip ali članskih ekip.

Še pred tem pa mora vsak/a, ki se želi biti del ekipe prostovoljcev v ekipah prve pomoči opraviti tečaj za bolničarja.

Priključiš se tako, da prideš na trening prve pomoči, nas spoznaš in že sodeluješ. Najprej pomagaš (poškodovanec/ka), da člani/ice ekipe trenirajo in se že učiš osnov prve pomoči. Nato po treh mesecih rednih obiskov in ob prvi priložnosti opraviš tečaj za bolničarja, ki je za bodoče člane/ice brezplačen. Potem si bolničar/ka in pripravljena za delo bolničarja/ke. Z znanjem prve pomoči se lahko vključiš tudi v program Samo eno življenje imaš - delavnice prve pomoči v osnovnih šolah.

Članstvo v ekipi prve pomoči pomeni:

  • odziv na nesreče v okviru RKS-OZLJ,
  • obiskovanje treningov in usposabljanj,
  • izvajanje brezplačnih delavnic, promocij TPO in
  • udeležba na preverjanjih.

Po opravljenem tečaju za bolničarja potrdilo o opravljenem tečaju prejmeš drugo leto sodelovanja. Ko izkažeš željo po dolgotrajnem sodelovajnu te organizacija zavede v evidence Regijskega centra za obveščanje in pripravljen/a si tudi za delo v resnih ramerah.

Ko se odločiš, da se priključiš ekipam prve pomoči se lahko odločiš, da boš sodeloval/a dolgo časa, lahko pa se odločiš za krajši čas sodelovanja,  se naučiš osnov prve pomoči in izvajaš delavnice. Vabljen_a, da opraviš prvi korak - pridi na trening ekip prve pomoči.

 

 

RK Slovenije - Aktualno

Torek, 30. april 2024

Obvestilo

Ponedeljek, 29. april 2024

Krvodajalski akciji v maju 2024

Pomagam prvi Pomagajmo ljudem našega mesta Sreča v nesreči Club 25 100 kapljic Izmenjevalnica Srečevalnica Dan s prostovoljci logotip-MakFest Debeli Rtič